Články

Vyznáte se v saunách?

Vyznáte se v saunách? Nejpopulárnější je finská a v infrasauně se zpotíte už při padesáti stupních

Finská, švédská, parní, infra a dokonce i sauna s přídomkem bio. Zatímco v jedné může teplota atakovat hranici až sta stupňů Celsia, v další se budete díky infračervenému záření potit už při pouhých padesáti. Zajímá vás, jaký je mezi jednotlivými typy saun rozdíl a která bude tou nejlepší volbou právě pro vás? Pak si přečtěte následující řádky.

Teplota a vlhkost. To jsou dvě základní proměnné, díky kterým může existovat tolik typů saun. „Zatímco v takzvané parní sauně se vlhkost blíží k hodnotě sta procent, ve švédském typu sauny je v podstatě nulová,“ vysvětluje Michael Bäumel ze společnosti Saunahouse.cz, která se mimo jiné specializuje na výrobu saun na míru, „někde uprostřed mezi nimi jsou potom například finská sauna nebo biosauna.“

Na začátku všeho byla finská sauna

Věděli jste, že první záznam o finské sauně pochází už z 11. století? Mimochodem, dnes je ve Finsku zhruba dva miliony saun – na zhruba 5,5 milionu obyvatel…

Finský typ sauny je ve světě nejrozšířenější – charakteristický je pro ni vnitřní dřevěný obklad. „A použité dřevo by mělo být opravdu kvalitní. Dobře vysušené, perfektně opracované a bez chemické úpravy,“ říkají odborníci ze Saunahouse.cz. „Na lavice je ideální použít dřevo z africké vrby, které nepálí a příjemně se na něm v rozpálené sauně sedí.“

A že to ve finské sauně můžete pořádně „rozpálit“! Kvalitní saunová kamna by měla finskou saunu vytopit na 70 až 90 °C. Zvlhčení vzduchu se provádí politím rozpálených kamenů vodou. Vlhkost pak zvýší tepelnou vodivost a subjektivně vnímaná teplota je ještě vyšší.

Ve Finsku dodnes v tomto typu sauny probíhají dokonce i jednání, nicméně v Česku je saunování stále chápano jako privátní záležitost. „I proto tu na oblibě vedle veřejných saun získávají sauny domácí, které je možné umístit prakticky kamkoli – ty menší třeba i do koupelny, nebo ložnice,“ říkají v Saunahouse.cz

Revoluční a ohleduplná infrasauna

Ti, kteří si pobyt v klasické finské sauně nemohli ze zdravotních důvodů dovolit, na infrasaunu nedají dopustit. V infrasauně totiž infračervené záření proniká přímo do tkání a do hloubky je prohřívá – při výrazně nižší teplotě než ve finské sauně. V infrasauně se člověk intenzívně potí už při pouhých padesáti stupních Celsia a nedochází tak k zatížení organismu vysokou teplotou.

Moderní infrasauny dnes rostou stále častěji i v interiérech domů – představují mimo jiné totiž velmi příjemný způsob, jak se zbavit únavy a odbourat stres. „Pokud si vystačíte s malou komorou, není problém umístit infrasaunu během pár desítek minut prakticky kamkoli,“ tvrdí odborníci ze Saunahouse.cz.

Švédská sauna – to je výheň, která už tak neláká

Minimální vlhkost a teplota, která může dosahovat až sta stupňů Celsia. Švédská sauna se ještě před pár lety těšila ohromné popularitě například ve Velké Británii, dnes je spíše na ústupu z výsluní. I proto, že pobyt v rozpálené výhni je veliká zátěž pro organismus.

Díky velmi vysoké teplotě se člověku ve švédské sauně zrychluje tepová frekvence i metabolismus a někteří odborníci na hubnutí dokonce tvrdí, že už deset minut ve švédské sauně je srovnatelných s energií, kterou člověk vydá během dlouhé a náročné procházky.

Parní sauna pomůže při revma

Přesným opakem švédského typu sauny je parní sauna, nebo chcete-li parní komora. V ní je teplota nižší, obvykle mezi 45 až 55 stupni, ale vlhkost je téměř 100procentní. Horká pára prohřeje a uvolní celé tělo, má pozitivní vliv při léčbě revma, zmírňuje projevy astmatu a pročišťuje póry. Díky tomu je pobyt v ní vhodným doplňkem při léčbě akné nebo při boji s celulitidou.

Biosauna kombinuje nejlepší z páry a finského typu

V biosauně je nižší teplota než v tradiční finské sauně, zároveň je v ní ale vyšší vlhkost vzduchu. A právě díky nižší teplotě je pobyt v biosauně vhodný třeba pro ty, kteří se saunováním teprve začínají, pro malé děti, ale i pro kardiaky. Zátěž pro srdce a oběhový systém je výrazně nižší než u jiných typů saunování.

Nejen pro biosaunu platí, že si pobyt v ní můžete zpříjemnit použitím esenciálních olejů. Vůně levandule vám pomůže zahnat nespavost a stres, citrusy umí nabudit a pomohou vám s koncentrací. „A do domácí sauny je dokonce možné instalovat unikátní světelný systém, který imituje hvězdné nebe, a osvětlení pod lavicemi. I díky tomu se v sauně budete cítit opravdu příjemně,“ uzavírá Michael Bäumel ze Saunahouse.cz